ERASMUS + KA210-VET-921D0256
11.11.2024 zjutraj smo se dijakinje 2.,3. in 4. letnika smeri veterinarski tehnik ter njihova profesorica odpravili na prvo izmenjavo v okviru projekta Listen to the bees and let them guide us.
Izmenjava je potekala na Střední škola zemědělská a veterinární Lanškoroun.
Po uvodnem snidenju z njihovimi dijaki in dijaki Vocational Lyceum of Heraklion na Kreti in prisrčni dobrodošlici učiteljev, dijakov in ravnatelja smo si ogledali njihovo šolo. Učiteljica nam je pokazala njihovo učilnico za biologijo, secirnico, kabinet z pripomočki za izobraževanje veterinarskega tehnika, njivo sirarno, njihove šolske terarijske prebivalce, razstavo slik, fotografij ter različnih izdelkov na šolskih hodnikih.
Po ogledu šole smo se odpravili še na ogled posestva, kjer smo lahko občudovali njihove konje. Nekaj dijakov je ravno končalo z jahanjem in so konje pripravljali za kovača. Šola ima za pouk namenjenih 40 konj za katere skrbijo dijaki.
Po ogledu konjskega hleva smo se odpravili še v hlev za govedo. Teličke so imeli nameščene v iglujih. Za krave molznice imajo hlev z prosto rejo, delno z rešetkami, delno z nastiljem. Vzrejajo predvsem mlečno pasmo, imajo pa tudi nekaj krav mesnih pasem. Imajo svojo mlekarno, molzejo zaposleni skupaj z dijaki. Mleko je vedno na voljo pri zajtrku, kosilu v šolski kantini. Iz mleka izdelujejo tudi sir in jogurte, ki jih prodajajo v šolski prodajalni in jih vključujejo v vse obroke v kantini.
Na posestvu smo si ogledali tudi njihovo prosto rejo perutnine (kokoši, rac, gosi). V drugi ogradi imajo tudi koze, ovce, osla.
Navdušeni nad pestrostjo živalskih vrst in urejenostjo posestva ter praktičnega pouka smo z veseljem nadaljevali z aktivnostmi projekta.
Dijaki so predstavili svoje šole, zgodovino, znanstveno klasifikacijo, karakteristiko, evolucijo, reprodukcijo čebel in drugih opraševalcev. Svoje umetniške in druge izdelke so dijaki razstavili v šolski avli. Skupaj smo peli pesmi o čebelah v različnih jezikih.
Drugi dan izmenjave smo se odpravili v bližnjo mesto Pardubice v malo družinsko podjetje, kjer izdelujejo medenjake in drugo medeno pecivo. Lastnica nam je predstavila njihovo delo za katera so dobili že ogromno odličij. Pred Korono so svoje izdelke izvažali povsem svetu, danes so bolj lokalno usmerjeni. Lahko smo poizkusili njihove čudovite proizvode ter nekaj od njih tudi nakupili v šolski prodajalni.
Iz Pardubic smo se odpravili v Dvur Kralove kjer smo si ogledali, kako izpod spretnih rok nastajajo različni unikatni božični okraski ter okraski za različne druge priložnosti. V njihovi trgovini smo občudovali kaj vse je lahko okrasek, od različnih živali, oblik, barv, avtomobilov,… Smrekice v trgovini so bili okrašene z različno oblikovanimi okraski različnih barv, res prava paša za oči.
Iz prodajalnice smo se odpravili na ogled jezu na reki Labi. Zahvaljujoč legi v gozdnati dolini reke Labe in svoji arhitekturni zasnovi je jez eden najlepših v vsej Češki republiki in morda je bil zato leta 1964 razglašen za nacionalni tehnični spomenik. Spodbuda za gradnjo jezov v zgornjem toku Labe je bila katastrofalna poplava julija 1897. Svoj čas je bil največji rezervoar v Češkoslovaški republiki glede na količino zadržane vode in najdaljši jez glede na dolžino stenskega jezu. Od leta 1958 je jez s hidroelektrarno vred zaradi svoje arhitekturne edinstvenosti nepremični spomenik.
Za konec dneva pa nas je naš prijazni voznik avtobusa zapeljal še v nakupovalni center v mestu Gradec Kralove, kjer smo ostali v božičnem vzdušju, saj je bil center že polno okrašen.
Tretji dan izmenjave so za nas pripravili program na šoli. Kdor je želel se je lahko zjutraj udeležil šole jahanja. Po enkratnem doživetju z njihovimi konji so na šoli potekale različne delavnice. Izdelovali smo sveče, okraševali smo kozarčke za med, sestavljali panjske okvirje, izdelovali hišice za žuželke, pripravljali medene kroglice. Po kosilu smo se odpravili v njihovo delavnico, kjer so imeli športne igre.
Četrti dan smo se za cel dan odpravili k našim starim znancem v čebelarsko šolo v kraju Nasavrky (Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s.). Po prijaznem sprejemu in pogostitvi smo poslušali več čebelarskih predavanj – predstavitev šole, vzrejo matic, organiziranost čebelarstva na Češkem ogledali smo si šolo in njene delavnice, trgovino imeli smo tudi degustacijo njihovih izdelkov.
Peti dan smo ponovno preživeli na šoli. Začeli smo zgodaj, z jahanjem, nato smo na šoli imeli nekaj zaključnih aktivnosti. Izpolnjevali smo čebelarski slovar v različnih jezikih, se poizkusili v znanju v Kahoot kvizu. Prejeli smo priznanja o udeležbi, se poslovili od naših gostiteljev in partnerjev iz Grčije, Za konec smo si privoščili še izlet v mesto Olomouc in Brno v soboto na poti domov.
Polni novih vtisov, znanj, srečni ker smo navezali stike z novimi znanci, prijatelji smo se vrnili domov.