Erasmus+ projekt AgrosylviMob v Coneglianu (Italija)

Nedelja, 16. 3. 2025

Predstavniki Biotehniške šole Maribor (Tilen Breznik, Paolo Geremia Mazzoleni (oba 4.aKPT), Matija Bobek, Žiga Ostrš (oba 4.aNT), in profesorja Jasna Klasinc ter Simon Gračner) smo se odpravili na strokovno izmenjavo v Conegliano. Še zadnjič smo se ozrli na Maribor in se podali novim dogodivščinam naproti. Po približno treh urah in pol vožnje smo prispeli v hotel Prealpi v naselju San Vendemiano, kjer nas je sprejela gospa Cinzia. Po namestitvi v hotelu smo prosti čas izkoristili za sprehod po mestu. Sprehodili smo se do Conegliano di Castello in uživali v čudovitem razgledu. Po vrnitvi v hotel je sledil spoznavni večer, ko  smo spoznali tudi predstavnike drugih šol in organizacij.

Ponedeljek, 17. 3. 2025

Po zajtrku smo se odpravili v kmetijsko šolo G. B. Cerletti, kjer nas je sprejela ravnateljica. Ogledali smo si laboratorij, hidroponski sistem za vzgojo mikrozelenjave in šolsko posestvo. Ogledali smo si tudi njihovo muzejsko razstavo, kjer smo lahko opazovali zanimivo ornitološko zbirko, zbirko metuljev in hroščev, stare učne pripomočke, ogledali smo si tudi pisarno in raziskovalni prostor njihovega znanega vinarja Manzonija, ki je bil konec 20. stoletja zelo priznan in cenjen. Sledilo je kosilo nato pa ogled stoletnega ekološkega vinograda in sadovnjaka, ki ga še danes obdelujejo izključno naravno.

Torek, 18. 3. 2025

Prišel je dan, ko smo tudi sami prispevali k projektu. Sadili smo sadike sadnih dreves. Najprej smo opravili kratek obhod delovišča, nato pa se lotili dela. Merili smo debla dreves in izmere zapisovali v tabelo. Sledilo je delo po skupinah. Najprej je vsaka skupina posadila vsaka svoje drevo, nato pa smo izvedli meritve razdalje med drevesi in preverili, ali načrt zasaditve, ki smo ga dobili, ustreza razmeram na terenu. Po opravljenem delu pa smo imeli še degustacijo odličnega vina Manzoni Bianca, poskusili pa smo tudi okusen mehki sir izpod Pirenejev.

Po kosilu smo si privoščili espresso, nato pa nadaljevali z ogledom posestva G. B. Cerletti. Na njihovem posestvu smo pod mentorstvom profesorja njihove šole posadili nekaj breskev. Po končanem delu smo se odpravili v mesto in na razgledno točko Conegliano di Compostella, tokrat v večernem vzdušju. Dan smo zaključili v restavraciji Da John.

Sreda, 19. 3. 2025

Tokrat nas je čakal izlet v neznano. Podali smo se v naravni rezervat Vallevecchia, ki obsega 800 hektarjev ekološko obdelanih kmetijskih površin in urejenih poti za sprehajalce. Popeljali smo se tudi z barčico in na hitro uzrli muzej slavnega Ernesta Hemingwaya. Nato smo imeli kratek ogled mesta Caorle, slikovitega mesteca živopisanih hišk. Sledila je poslovilna večerja, na kateri smo proslavili zaključek izmenjave. Ob tej priložnosti so nam podelili certifikate, ki potrjujejo uspešno opravljen strokovni seminar.

« of 2 »

Četrtek, 20. 3. 2025

To je bil dan za slovo in odhod proti domu. Na poti domov smo se predstavniki Biotehniške šole Maribor skupaj s profesorjema odpravili še na ogled Škocjanskih jam, kjer smo občudovali kraški podzemni svet. Škocjanske jame so naravni rezervat in del območja Natura 2000, leta 1986 pa so bile vpisane tudi pod UNESCOVO svetovno dediščino. Škocjanske jame spadajo tudi pod Ramsarsko konvencijo, ki ureja nadzemna in podzemna mokrišča. Prehodili smo približno 6 kilometrov in premagali 900 stopnic.

Na koncu bi se rad zahvalil profesorju Gračnerju in profesorici Klasinc za njuno podporo in varnost, ki sta nam jo nudila. Iskrena hvala tudi našim gostiteljem iz kmetijske šole G. B. Cerletti, ki so nam omogočili to čudovito izkušnjo. S tem smo mi, četrtošolci, sklenili obdobje srednješolskih izmenjav. Posebna zahvala pa gre tudi našemu Paolotu, ki nam je z veseljem pomagal pri sporazumevanju z gostitelji.

Zapisal: Matija Bobek, 4.aNT

Fotografije: Jasna Klasinc, Simon Gračner