Deli z drugimi

ERASMUS+ projekt AgrosylviMob v Mariboru

Od 6. 10. do 10. 10. 2024 je na Biotehniški šoli Maribor potekala izmenjava dijakov in učiteljev v okviru Erasmus+ projekta AgrosylviMob.

AgrosylviMob je projekt v agrogozdarstvu, katerega cilj je ustvariti vključujoče poti usposabljanja za pripravnike, ki bodo delali v sektorju pridelave zelenjave in sadja. Oblikovan bo strokovni referenčni okvir 3. stopnje in orodja za praktično poučevanje. Orodja, ustvarjena v okviru AgrosylviMob, bodo omogočila izvajanje tečajev, registriranih v registrih nazivov in certifikatov različnih držav, iz katerih prihajajo partnerji. Ti tečaji usposabljanja bodo zadevali vse ljudi, tudi za ranljive skupine.

Gostili smo šole in socialna podjetja iz Francije, Avstrije, Italije, Španije in Mayotta (francoski departma).

Glede na to, da se na šoli ne ukvarjamo z agrogozdarstvom, je bil eden od ciljev izmenjave postaviti temelje za agrogozdarstvo na šoli. Primere agrogozdarstva smo si lahko ogledali na Mayottu, zdaj pa želimo nekaj podobnega ustvariti tudi na naši šoli. Zaradi tega smo se odločili, da zasadimo oz. ustvarimo AgrosylviMob njivo.

Z dijaki smo morali najprej ugotoviti kakšna so tla, zato smo se naučili pravilno odvzeti vzorce, nato pa smo v laboratoriju s poskusi ugotavljali kakšna je tekstura tal, reakcija tal (pH), kolikšne so vrednosti fosforja, amonijaka, nitratov in nitritov v vzorcih.

Sledila je zasaditev njive. Na njivo smo z dijaki posadili kmetijske in gozdarske rastline, ki so tipične za naše okolje. Posadili smo jablano lesniko, jerebiko, vinsko trto, glog, črni bezeg, ribez in robido. V sredini zasaditve pa je prostor za zasaditev zelenjave, zelišč, krompirja … Naša ideja je, da bodo rastline pomagale ena drugi s senčenjem, zaščito pred vetrovi, zadrževanjem vlage, kot opora. Želimo ustvariti zasaditev, ki ne bo odvisna od naše pomoči (dognojevanje, uporaba pesticidov, zalivanje). Gre za dolgoročen projekt, ki se ne more zgoditi iz danes na jutri.

Zasaditev je bila odlična priložnost, da smo dijaki in učitelji izmenjali že pridobljena znanja in na ta način izboljšali naše delo na njivi. Ker je eden od ciljev projekta, samostojno delo na terenu, so naši dijaki najprej demonstrirali delo na terenu, nato pa vodili vsak svojo skupino in izvedli zasaditev celotne površine. Pokazali so timski duh, se povezali med sabo, kar je smisel takšnih projektov.

Učitelji in socialni partnerji v projektu so delali na opisu delovnih nalog, ki bi jih naj opravljal agrogozdar na terenu.

Projekt pa ni namenjen samo postavitvi novih agrogozdarskih praks, ampak tudi spoznavanju dela partnerskih ustanov. Gostom smo predstavili posestvo Biotehniške šole Maribor, s čim se ukvarjamo in naše izdelke.

Ob ogledu mesta Maribor so bili navdušeni nad prijaznimi domačini, umirjenim vzdušjem v samem centru in nad kulturnimi znamenitostmi mesta.

Goste smo popeljali tudi na spoznavanje drugih delov Slovenije. Ogledali smo si Center Rinka v Solčavi, slap Rinka v Logarski dolini in Mozirski gaj, park cvetja.

Pomembno je, da smo v teh dneh poglobili prijateljske vezi med sodelujočimi, hkrati pa začeli razvijati agrogozdarstvo na Biotehniški šoli Maribor.

Verjamem, da bomo ob naslednji izmenjavi v Italiji, samo še poglobili pridobljena znanja.

Simon Gračner, vodja projekta

Fotografije: Simon Gračner